Grab ‘n Go Lunch: Salad in a Jar

IMG_0259

Balance is where my focus is these days. Time and money are major pieces of that puzzle, so a healthy grab n’ go lunch sounded like the best thing since sliced bread. During my Toastmasters meeting, I learned how to make a mason jar salad and decided to pack six salads for the upcoming week.

After collecting recipe ideas from Pinterest, I went a little overboard buying ingredients (see below) for this salad party of one. Only three of the six salads were eaten because work provided lunch on two days. Packing multiple salads for one person is tricky. Next time, I will buy half the ingredients and get a more creative with the left over ingredients.

The cost of ingredients totaled less than $30 and the reusable mason jars are about $10 at Target. Thirty bucks for a week worth of lunch is a steal. Buying a good salad near my office costs $10.

Interested in making your own grab n’ go lunch? Here’s  “How to Pack a Perfect Mason Jar Salad” via PopSugar.

IMG_0255IMG_0266
IMG_0249